2020 Yılında En Az 453 Kadın Katledildi!

Yaşadığımız coğrafyada sadece medyaya yansıyan haberlere göre Kasım ayının ilk 2 haftasında 20, son 3 günde 8, son 10 ayda en az 453 kadın katledildi.

Kadınlar ayrıldıkları, boşandıkları, birlikte olmayı reddettikleri ya da hayatları üzerine söz söylenmesine karşı çıktıkları için katledilmeye devam ediyor. Katledilen her kadın için erkeklerin öne sürdüğü gerekçelerse değişmiyor: “Aldattı, kıskandım, ayrılmak istedi!” Aşağı yukarı aynı gerekçeler öne sürülerek işlenen kadın cinayetlerde erkeklerin çoğunluğu “çok sevdim” demeye devam ediyor.

Kadınların bazılarının koruma kararı çıkarttırdıkları, fakat bu kararların öncekilerde olduğu gibi bir işe yaramadığı anlaşılıyor. Zaten uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nden bir de çekilmenin tartışılmasıysa kadın cinayetleri adeta teşvik ediliyor.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin, 2020 yılının Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemde sadece medyaya yansıyan kadın cinayetlerine ilişkin yaptığı araştırma, gerçeği rakamlarla bir kez daha ortaya koydu.

Araştırmaya göre, 2020 yılının 10 aylık zaman diliminde en az 256 kadın, kadın cinayeti sonucu yaşamını yitirirken, en az 197 kadının ölümü ‘şüpheli ölüm’ olarak kabul edildi. Şüpheli olarak kayda geçen ölümlerle beraber 2020 yılının ilk 10 ayında toplam 453 kadın katledildi.

Verilere göre, İstanbul’da 56, Antalya’da 31 kadın katledildi.

Hiçbir kadın cinayetinin basına yansımadığı iller ise Artvin, Bayburt, Hakkâri, Karaman, Malatya, Siirt, Tokat ve Dersim.

Kadınların yüzde 37’si evli olduğu veya boşandığı erkek tarafından, yüzde 18,4’ü tanıdık/akraba, yüzde 16’sı birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Medya taramasından edinilen verilere göre, kadınların yüzde 57,8’i ateşli silahla, yüzde 27,3’ü kesici aletle, yüzde 6,6’sı boğularak, yüzde 3,5’i darp edilerek katledildi. Katledilen kadınların yüzde 3,5’inin nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

10 aylık medya incelemesi sonucu edinilen bilgiye göre kadınların yüzde 54,3’ü ev içerisinde, yüzde 33,6’sı sokak, iş yeri, kuaför, park gibi kamusal alanlarda katledildi. Kadınların yüzde 12,1’inin ise nerede katledildikleri tespit edilemedi.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin kadın cinayetlerini araştırma raporuna buradan ulaşabilirsiniz: