Tecavüzcü Uzman Çavuş Yarın Mahkemeye Çıkacak

Siirt’te İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne yol açan Uzman Çavuş Musa Orhan yaın mahkemeye çıkacak.

“Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuksuz yargılanan uzman çavuş Musa Orhan hakkında, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek. Birçok kadın örgütü ve baro kadın hakları merkezi temsilcilerinin katılacağı duruşmaya, tecavüzcü Musa Orhan’ın Ankara’daki bir adliye binasından Ses Görüntü ve Bileşim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılacağı öğrenildi. 

Musa Orhan tarafından tecavüze uğrayan İpek Er, 20 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 18 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. İpek Er’in yaşamını yitirmesinin ardından, kadın örgütlerinin girişimi üzerine tutuklanan Musa Orhan 19 Ağustos’ta tutuklandı.

Orhan’ın avukatı tutukluluk haline karşı Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz sonucu, mahkeme 25 Ağustos’ta Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Üst mahkeme olan Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını dosyaya bakan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermeden, tahliye emrini cezaevine yazarak, Orhan’ın tahliyesini hızlandırdı.

İpek Er’in önceki ifadeleri, bıraktığı mektup, ailesinin anlatımları ve adli tıp raporlarını dikkate almayan Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararının gerekçesinde ise “rıza”nın olduğu ve kuvvetli suç şüphesi bulunmadığını ileri sürdü.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu’nun tahliye kararına karşı yaptığı itirazlar ise mahkeme kararının kesinleşmiş olması gerekçesiyle reddedildi. 

Er’in yaşamını yitirmesi üzerine tepkilere cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada “Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Olayı tüm evreleriyle ele alıp titizlikle incelemek lazım. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır” dedi.

Musa Orhan henüz mesleğinden ihraç edilmeden, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan başka bir açıklamada, tahliye kararını gündemleştiren basın-yayın organları hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

Musa Orhan hakkında “nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın yanı sıra, Er’in ölümüne ilişkin “intihara sürükleme” suçundan ifadesine başvurulmadığı ve aile avukatlarının konuyla ilgili yaptıkları suç duyurunda hiçbir gelişmenin kaydedilmediği öğrenildi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığının şikayetçi sıfatıyla Er ailesinin ifadelerini aldığı soruşturma ise sürüyor.

7 gün tutukluluktan sonra salıverilen tecavüzcü Orhan, yarın görülecek ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak. Er ailesi avukatları, tekrar tutuklama talebinde bulunacak.