Grevi Yasaklayan Cumhurbaşkanına Cevap: Mücadele Edeceğiz!

Mersin’de Petrol-İş Sendikası’nın Şişecam’a ait soda ve krom üretim tesisleri ve Adana’da tuz fabrikasında aldığı grev kararı Cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelenerek yasaklandı. Grevin yasaklanması üzerine Mersin’de yer alansoda ve krom üretim tesisleri önünde eylem yapıldı.

Eylemde açıklama gereçekleştiren Petrol-İş Genel Sekreteri Salih Akduman, ocak ayında başlayan sözleşme görüşmelerinin ekim ayına kadar sarktığını belirterek, “Son noktada ortalama nezaketi bile olmayan bir işverenle karşı karşıyayız. Bakın bir sürü polis burada, biz neyiz? Masadan kaçan işveren siyasi iktidarın ve polisin arkasına sığınıyor. Devlete sığınarak, devlete güvenerek, ülkeyi yönetenlerin siyasi gücüne güvenerek işçiyi karşıya alıyorlar” dedi.

Petrol-İş Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut da “5 Ekim’de soda, 7 Ekim’de Kromsan, işveren eliyle işçileri ücretsiz izne göndererek fabrikaları durdurdu. Madem fabrikalar durunca milli güvenlik ve genel sağlık tehlikeye giriyor, birkaç gün önce niye tehlikeye girmedi? Grev silahımızı elimizden aldınız. Yumruğumuzla da olsa dövüşürüz. Bugün stok var diyorsunuz, biz ürettik. O stoklar da bitecek. Dün bizi burada bırakıp masaya gelmeyenler yarın İstanbul’da Petrol-İş Genel Merkezine gelecekler. Mücadele edeceğiz ve kazanacağız” dedi.