Soma’da Madencileri Katleden Patronlara Yargıtaydan da Beraat

Yargıtay, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden faciası davasında aralarında madenin sahibi Alp Gürkan’ın da olduğu 37 sanığın beraat kararını onadı.

Can Gürkan’ın ve 3 sanığın ise “301 kez kastla öldürme” ve “162 kez olası kastla yaralama” suçlarından mahkum edilmesi gerektiği belirtildi.

“Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kastlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denildi.

Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti. 

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları da bozuldu.

Daire, her iki mühendisin ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı ise eksik inceleme nedeniyle bozuldu. 

2018 yılında açıklanan yerel mahkeme kararında, Soma Holding’in yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan ve tutuksuz yargılanan 36 sanık için beraat kararı vermişti.

Katil patonlar serbest bırakılmışken katledilen 301 madencinin avukatları hala hapishanede.