Tüm Emekli-Sen Kapatıldı

Ankara Valiliği, emekli maaşlarındaki eşitsizliğin giderilmesi ve emekli haklarının korunması için örgütlenen Tüm Emekli-Sen hakkında ‘faaliyetlerinin durdurulması’ istemiyle Ankara Nöbetçi İş Mahkemesi’ne dava açtı.

Sendika kuruluşunda eksiklikler olduğu gerekçesi öne sürülerek sendikanın kapatılması da talep edilen davanın ilk duruşması Balgat Adliyesi 34. İş Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, sendika faaliyetinin durdurularak kapatılmasına karar verdi.

Tüm Emekli-Sen Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, karara tepki gösterdi. Yargılamanın valiliğin talebi doğrultusunda sonuçlandığını söyleyen Kocabıyık, karara bir üst mahkemede itiraz edeceklerini belirtti. İshak Kocabıyık, sendika kuruluşunda eksiklikler olduğu gerekçesiyle verilen kapatma kararına tepki gösterdi. Yargılamanın deliller toplanmadan talepleri reddedilerek yapıldığını ifade eden Kocabıyık, “Yargılama deliller toplanmaksızın yapılmış, hatta valiliğin anlaşılmayan, sendikal eksikliklerin neler olduğunu belirtmeyen dilekçesinin açıklanmasını istemiş olduğumuz halde tüm taleplerimiz reddedilerek tamamen valiliğin talebi doğrultusunda karar verilmiştir. Bahsedilen söz konusu eksiklikler sendikamızın kurucularını içeren belgesi. Ama biz o belgeyi de teslim ettik. Mahkeme temyiz yolu açık olmak üzere sendikamızın kapatılmasına ancak yasal süreçler tamamlanıncaya kadar faaliyetlerimize devam edebileceğimize hükmetmiştir. Bir kez daha ülkemizdeki hukuk sisteminin noter sistemine dönüştürüldüğü tescil edilmiştir” dedi.