Suruç’ta Katledilen Şenyaşarların Avukatı Duruşma İçin Çağrı Yaptı : Gerçekler İçin Duruşmayı Sahiplenin

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 yılında AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesi fertlerine dönük saldırıları sonucu 4 kişinin yaşamını yitirmesi olayına ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşması 2 Ekim’de görülecek.

Şenyaşar ailesi avukatı Hidayet Enmek, Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak yargılama için “sahiplenme” çağrısı yaptı. Olaydan sonra başlayan hukuki sürece değinen Av. Enmek, savcının olayı ikiye ayırdığını ve hastanede yaşanan saldırıya dair farklı bir soruşturma yürüttüğünü belirtti. Enmek, “Biz bunun yaşanan katliamı örtbas etmeye yönelik olduğunu düşünüyoruz. 2 buçuk yıla yakındır hastane boyutuna dair herhangi bir iddianame hazırlanmış değil. İşyerine yönelik hazırlanan iddianame taraflı olarak hazırlanmış. İşyerinde başlayıp hastaneye kadar süren saldırılar bütün olarak değerlendirilmelidir” dedi.  Olayın hastane boyutunun vahim olduğunu vurgulayan Enmek, “Müvekkillerimiz yaralı olarak, yine baba Hacı Esvet Şenyaşar yürüyerek gittiği hastanede öldürüldü. Hastanede saldırıda bulunanları Emine Şenyaşar teşhis etti. Soruşturmanın ne aşamada olduğuna dair bir bilgi verilmiyor” diye konuştu.

AKP’li Yıldız’ın yakınlarının “organize saldırısının” dosyadaki görüntülerde sabit olduğunu kaydeden Enmek, “İşyeri ziyareti esnasında vekil ile birlikte gezen birden fazla sivil polis var. O esnada orada bulunan kamu görevlileri olaya müdahale etmiyor. Müdahale çok cılız ve olaydan sonra müdahale gerçekleşiyor. Hastane boyutunda da saldırı kamu personelinin önünde, hastanenin başhekimi, hemşiresi, doktor, kolluk kuvvetleri, vali, dönemin Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba ve ilçe kaymakamının gözü önünde oluyor. Hepsi o esnada orada bulunuyor. Buna rağmen orada saldırı gerçekleşiyor. Yaralı olarak gelen insanlar, silah ve kesici aletlerle öldürülüyorlar. Kolluk herhangi bir engelleme faaliyetinde bulunmuyor” şeklinde konuştu. “Hastanen kamera kayıtlarının yok edilmesi ya da el konulması da önemli bir nokta” diyen Enmek, bu noktada bir yönlendirmenin olduğunu dile getirdi.

Bu şunu gösteriyor; AKP vekilinin kamu gücünü kullanarak kendisini ve kardeşlerini suçtan kurtarmaya yönelik çabasını açık bir şekilde görmekteyiz. Olayı 2 farklı bir dosya şeklinde yürütmeye çalışmaları da bunu göstermekte. Yine hastane boyutundaki dosyanın hala bir iddianameye dönüşmemesi de ister istemez soru işaretleri kafamızda oluşturmakta. İşyerine dönük acele bir iddianame hazırlanarak Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu iddianame sübjektif değildir. Ceza Mahkemeleri Kanunu’na aykırı bir iddianame olduğunu belirtmemize rağmen bir sonuç alamadık.”    Enmek, yarınki duruşma için ise şu çağrıyı yaptı: “Vicdanen kendisini sorumlu hisseden herkesin gerçeklerin ortaya çıkması için bu duruşmaya katılmasını talep ediyoruz. Tüm demokratik güçlerin bu duruşmaya katılmasını, takipçisi olması çağrısında bulunuyoruz.”  

Kaynak: Mezopotamya Ajansı