“Uyanış: Büyük Selçuklu” Dizisinin Set İşçileri İş Bıraktı

TRT 1’in yeni dizisi Uyanış:Büyük Selçuklu’nun set işçileri çalışma koşulları ve ödemelerinin yatırılmaması sebebiyle iş bıraktı.

Akli Film’in yapımcılığını üstlendiği Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin set – dekor işçileri, sette uğradıkları sömürü, kötü çalışma koşulları ve ödemelerini alamamaları sebebiyle iş bıraktı.

Yayınladıkları basın bildirisinde, sette çalışan 260 kişinin 24 saat aralıksız çalışmaya ve bozuk yemekler yemeye zorlandıkları belirtiliyor. Ayrıca, haftalık yapılması gereken ödemelerde ise sürekli aksaklık yaşandığı ve 5 haftadır ödemelerin yapılmadığı söyleniyor. Set-dekor işçileri,23 Eylül Çarşamba günü, 5 haftalık ödemelerini alamadıkları için iş bırakma eylemine başladılar. Set-dekor işçilerinin basın bildirisi şu şekilde;

“28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor. 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor. Giyinme odaları hijyenden uzak. Bunlara rağmen çalışmaya devam edip Covid-19 sürecinin getirmiş olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye uğraşan set-dekor işçilerine haftalık yapılması gereken ödemelerde üç aydan beri sürekli aksamalar yaşanmıştır. Bu aksamalar beş haftadır ödemelerin hiç yapılmadığı bir duruma gelmiştir. Set-dekor işçileri 23 Eylül Çarşamba günü saat 17.00’de almaları gereken 5 haftalık ödemelerini alamadıkların için iş bırakma eylemine başlamıştır. Set-dekor işçileri çalışma koşullarının iyileştirilip, ödemelerini alana kadar eylemlerini devam ettirme konusunda sonuna kadar ısrarcı olacaklardır.”