Yazar Fırat Sözeri’ye Yönelik Tehdit ve Saldırı Girişimine İlişkin Basın Açıklaması Gerçekleştirildi

Kürt Tarihi ve Edebiyatı ve Kürtçe akademik çalışmalarıyla bilinen araştırmacı yazar ve çevirmen Fırat Sözeri, uzun süredir kendisine yönelik gerçekleştirilen faşist saldırılara karşı İnsan Hakları Derneği Ankara Şube’de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, HDP Genel Merkez Yöneticisi Doğan Erbaş ve devrimci örgütler Alınteri, HDK Gençlik Meclisi, Karala, Komün Meclisleri, Öğrenci İnisiyatifi, Partizan, SEP, SGDF katıldı.

Fırat Sözeri, bir yıla yakındır yaptığı çalışmalardan kaynaklı çeşitli tacizlere maruz kalıyor. Son zamanlarda gittikçe artan bu saldırılar, fiziki takibe ve sosyal medyadan eşine ve ailesine yönelik tacizlere kadar varmış durumda. Kim olduğu belli olmayan 4 kişi, 3 gündür Sözeri’nin eşi ve çocuğuyla yaşadığı evin önünde bekleyerek taciz ediyor.

Açıklamada söz alan Fırat Sözeri, yaşadığı süreci anlatarak bu saldırıların Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen planlı saldırılardan farkı olmadığını; bunların da ezilenleri yıldıramayacağını belirtti.

Fatin Kanat, Abdullah Koç ve Doğan Erbaş da bu planlı saldırılara karşı her zaman dayanışma içinde olacaklarını söylediler.