The Economist’in Yorumu: “Müjde Boş Bir Hayal”

The Economist dergisi, geçtiğimiz günlerde “müjde” şeklinde duyurulan Karadeniz’de keşfedilen doğal gaza dair bir makale yayınladı. Dergi, “Karadeniz’de bulunan doğal gaz Ankara’nın dışa bağımlılığını sona erdirmez” yorumunda bulundu.

Makalede özetle şu yorum ve analizlere yer verildi:

“Erdoğan keşfi, Türkiye’nin nihai olarak bir net enerji ihracatçısı’ olacağı, ‘yeni bir çağ’ olarak tanımladı. (Türkiye gazının %98’ini ithal ediyor.) Bu boş bir hayal. Analistlerin, bağımsız olarak teyit edilemeyen, sahanın büyüklüğü, Türkiye’nin üç yıl kadar kısa bir süre içinde gaz çıkarabilmesi, projenin genel olarak ticari kapasitesiyle ilgili ciddi şüpheleri var. 320 milyar metreküp makul bir miktar ve Türkiye’nin yedi yıllık gaz talebini karşılamaya yetecek kadar olsa da, dışa bağımlılığı sona erdirmez. Yatırımcıları çok heyecanlandırmadı. Türkiye’nin zayıf para birimi lira, Erdoğan’ın açıklamasından sonra dolara karşı değer kaybetti, keşfin büyüklüğünün daha önce bildirilen hedeflerden uzak olduğu açıkça görüldü…”

The Economist’teki makale “…Yine de keşif önemli. Türkiye’nin Rusya’yla ve İranlı enerji tedarikçileriyle yaptığı uzun vadeli sözleşmelerin süresi gelecek birkaç yıl içinde dolacak. Kıyı ötesinde bir rezerv, ülkenin fiyatlar ve miktarlarla ilgili gelecekte yapacağı müzakerelerde bir pazarlık kozu olabilir.” şeklindeki “iyimser” yorumlarla sonlandırıldı.