Artvin Valiliği Yusufeli Barajı’nda Çalışan İşçileri Şantiyeye Kapattı

-Arşiv-

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli Barajı ve HES projesinde çalışan işçiler şantiyede görülen Covid-19 vakaları bahane edilerek, şirket tarafından şantiyede fiili karantina altına alınıyordu. İşçiler bu nedenle daha önce iş bırakmıştı.

Bu kez Artvin Valiliği, işçilerin aynı bahanelerle işçilerin şantiyeye kapatılmaları konusunda “resmi karar” aldı. Sendika.org’da yer alan habere göre, Artvin Valiliği “Çalışanların şantiyelerde kendileri için hazırlanan yerlerde kalmalarına, aylık izin kullanımlarını müteakip göreve başlamadan şantiyede 7 gün izolasyon altında tutulmalarına, izin dönüşünün 7. günü sürüntü örneği alınmasına, sürüntü örnek sonuçlarının belli olmasına kadar izolasyonda kalmaya devam etmesine, çıkan test sonucuna göre iş başı yapmalarına veya sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerine” şeklinde karar vererek işçileri fiilen şantiyeye kapattı.

Valilik kararından önce şirket yetkililerinin şantiyelerde kalınması konusuna dair anket yaptığını ve işçilerin genelinde kalmama eğilimi oluştuğunu belirten bir Limak işçisi, “Bu süreçte çıkış isteyen işçiler oldu. Ancak izin vermediler ve ‘İhbar tazminatınızı alamazsınız, işsizlik maaşınızı alamazsınız’ diyerek tehdit edilenler olduğunu duyduk. Bugün de şantiyede kalınmasını valilik eliyle dayattılar ve konunun kendilerini aştığını belirterek topu yine valiliğe attılar” dedi. Aynı işçi, inşaatta en az 4 bin kişinin çalıştığını belirterek, bayram dönüşü şirkertin 5 Ağustos’ta özel bir hastane aracılığıyla tüm işçilere COVID-19 testi yaptırdığını ancak test sonuçları beklenmeden kendilerine işbaşı yaptırıldığını söyledi.