CENTCOM’dan “IŞİD Dirilebilir” Uyarısı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) başındaki Kenneth McKenzie, Washington’a IŞİD’in yeniden dirilişine karşı harekete geçme çağrısı yaptı.

Washington Times’ta yer alan habere göre, ABD Barış Enstitüsü tarafından düzenlenen online foruma katılan McKenzie, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta hala aktif olduğunu ve cihatçıları silahlandırmaya kararlı olduğunu belirtti. McKenzie, IŞİD’in 5 yıl önceki kadar güvenlik tehdidi teşkil etmemesine rağmen kapsamlı bir radikalleşme karşıtı girişim başlatılmazsa örgütün yeniden dirileceği konusunda uyardı.

Suriye’nin kuzeyinde, SDG kontrolündeki El Hol kampının tehlike arz ettiğine işaret eden McKenzie, Suriye ve Irak’tan kaçanların yanı sıra IŞİD mensupları ve ailelerinin tutulduğu bu kampın, terörün canlanması konusunda potansiyel bir üreme alanı olduğunu kaydetti.

ABD’nin Uluslararası IŞİD Karşıtı Koalisyon’daki danışmanı William Roebuck da forumda IŞİD’in ‘önemli bir tehdit’ oluşturmayı sürdürdüğünü belirtti. Roebuck, Koalisyon’a IŞİD’in yeniden dirilmesini önlemeyle meşgul olma çağrısında bulundu.