MetroPOLL Kurucusu Sencar: “Erdoğan Siyasi Hayatının En Büyük Hatalarından Birini Yaptı”

MetroPOLL Araştırma Merkezi kurucusu Prof. Özer Sencar, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasına dair, “Bence Erdoğan siyasi hayatında önemli büyük hatalardan birisini yaparak kadınları bir araya getirdi. Kadınları muhalefet odağında birleştirdi” yorumunu yaptı.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programına katılan Sencar, İstanbul Sözleşmesi tartışmasında kadınların zafer kazandığını belirtti ve  “Erdoğan bu olandan son derece pişmanlık duyuyordur. Benim tanıdığım kadarıyla Erdoğan, bir yanlış yaptık kadınları muhalefette birleştirdik diyordur. Bence kadınlar bu konuda başarılı oldular, zafer kazandılar. Kadınlar muhalefet etmenin tadına vardılar” ifadelerini kullandı.

Sencar, İstanbul Sözleşmesi’nin AKP tarafından gündeme getirilmesinde ise bazı cemaatlerin basıncı olduğunu söyledi ve “…Öne çıkan dini cemaatler bu konuda iktidardan böyle bir talepte bulunmuş olabilir. Oy gücü olduğunu varsaydığımız cemaatler ve gruplar Erdoğan’dan böyle bir ricada bulunmuş olabilir. Medyaya da intikal etti Abdurrahman Dilipak’ın da içinde bulunduğu bir takım ilahiyatçılar da bu konuda bir metin hazırlamışlar. “Halk bunu reddedelim diyorsa, çekilelim diyorsa çekiliriz” demişti ama Erdoğan’ın bu sözü söylemeden önce kendi içerisindeki kadın seçmenleri ve kadın yöneticilerini dinlemediğini onlarla görüşme yapmadığını düşünüyorum. Erdoğan bu konuda acele davranmış olabilir.” diye konuştu.

Sencar, İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğine dair de “İktidarın önümüzdeki günlerde bu konudan bir şekilde sıyrılıp geri çekileceğini, ya da zamana bırakacağını düşünüyorum.” yorumunda bulundu.