İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri “Normalleşme” Üzerinde Uzlaştı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail, ilişkilerini tamamen normalleştirmek üzerinde uzlaştı. İki devlet arasındaki anlaşmayı ABD Başkanı Donald Trump duyururken, iki tarafın temsilcilerinin önümüzdeki haftalarda birçok konuda ikili anlaşmalar imzalamak üzere bir araya geleceği belirtiliyor.

Devletler arasında herhangi bir resmi ilişki bulunmuyordu ve BAE, İsrail’i tanımıyordu. Eğer ilişkiler planlandığı gibi normalleşirse BAE, İsrail’i resmen tanıyan üçüncü Arap devleti olacak. İsrail’i daha önce tanıyan Arap devletleri 1979’daki Camp David Anlaşması sonrası Mısır, 1994’te de Ürdün olmuştu.

ABD, İsrail ve BAE tarafından yayınlanan ortak açıklamada “Bu diplomatik dönüm noktasının sonucunda ve BAE’nin desteğiyle Trump’ın da talebi üzerine, İsrail, başkanın Ortadoğu’da Barış İçin Vizyon planında tanımlanan bölgelerde egemenliğini ilan etmeyi durdurmayı ve Arap ve Müslüman dünyasındaki diğer ülkelerle de ilişkilerini geliştirmeye odaklanmayı kabul etti. ABD, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, diğer ülkelerle de benzer diplomatik kazanımların mümkün olduğundan emin ve bu amaca ulaşmak için de birlikte çalışacaklar”  ifadeleri kullanıldı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed de konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Veliaht prens, “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” diye yazdı.

Anlaşmayla İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak etme planı da askıya alındı.

Filistinli örgütler Hamas ve El Fetih ise, iki devlet arasındaki bu “normalleşmeyi” Filistin davasının arkadan bıçaklanması şeklinde yorumladı.