Parlamento Başkanı Şentop: İstanbul Sözleşmesi’nden Çıkmayı Zorunlu Kılan Durum Yok

İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına devletin üst düzey bir siyasetçisi daha katıldı. Parlamento Başkanı Mustafa Şentop, “İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı şiddetle mücadeleye katkısı olmuştur” diyerek, Sözleşme’den çıkmayı zorunlu kılan bir durum yok yorumunda bulundu.

Şentop, İstanbul Sözleşmesi kaynaklı, AKP içindeki yarılmaya göndermede bulunarak, “9 sene sonra kalkıp da birbirine sövecek kadar tartışmanın bir noktaya taşımasını ayıp ve yakışıksız buluyorum” sözleriyle üstü kapalı bir “sulh çağrısı” yaptı.

Mustafa Şentop İstanbul Sözleşmesi’ne dair de, “İstanbul Sözleşmesinin de bu konuda katkıları olduğunu düşünüyorum. İtiraz edilenin aksine yönler olduğu taktirde bunların kanunla ilgili, mevzuatlar üzerinden değerlendirilebileceği kanaatindeyim. Sözleşme ile ilgili tereddüt hasıl olan hususlar varsa uygulama ile ilgili bu hususların açıklığa kavuşturulması bakımından tekrar değerlendirilmesine yönelik başvuru imkanları var. Bu sağlanabilir. Bu anlamda sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılacak bir tabloyu da bu anlamda anlatmaya çalıştığım çerçeve içinde zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim. Şahsi kanaatim akademisyen olarak budur” ifadelerini kullandı.