Sümela Manastırı’nda Freskler Tahrip Edildi

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi sonrası, tarihi mekandaki fresklerin nasıl korunacağı tartışma konusuyken, Trabzon’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı’ndaki fresklerin tahrip dildiği ortaya çıktı.

Arkeofili’den Erman Ertuğrul’un haberine göre, Sümela Manastırı, 2015 yılında restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatıldı. Manastırın 1 yıl süre ile geçici olarak ziyarete kapatılacağı belirtilmişti, ancak restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının yapıldığı manastır, yaklaşık 5 yıl açılmadı.

28 Temmuz günü yeniden açılan Sümela Manastırı, insanlar tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Ancak kuruluşu 13. yüzyıla uzanan manastırı ziyaret edenler, gördükleri tahribatı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştı.

Ziyaretçiler, Sümela Manastırı’nda bir insan boyunun yetişebildiği neredeyse bütün fresklerin yüzlerinin parçalandığını gördü. Ayrıca bazı freskler tamamen kazınmışken, bazılarının üzerine isimler yazılmıştı.

Tarihi manastırda sadece tavandaki fresklerin suratlarının sağlam durduğu görüldü. Ancak yapılan tahribatın ne kadar yeni olduğu bilinmiyor. Manastırı gezen ziyaretçiler, birçok freskin tahrip edildiğini belirtti.

Bir Twitter kullanıcısı ise fresklerdeki tahribatı üstlenerek, “İtiraf ediyorum, bu kutlu görevi ben üstlendim.” şeklinde yorumlarda bulundu.