AKP’de İstanbul Sözleşmesi Yarılması Sürüyor

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını gündeme taşıyarak, kendi içinde yarılma yaratan AKP’de, Sözleşme’ye dair karşılıklı açıklamalar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yönetim kurulunda olduğu KADEM, “LGBTİ+ şerhi koyarak” yaptığı açıklamayla “İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasın” eğilimde bir tavır belirlerken, AKP’li bir kadın vekilden daha sözleşmeyi destekleyen bir açıklama geldi.

 AKP İstanbul Milletvekili Canan Kalsın da “Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir” açıklamasında bulundu.

“İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor?” diye soran Kalsın “Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?”  ifadelerini kullandı.

Özlem Kalsın, İstanbul Sözleşmesi’ni savunan bir sözlerinin yanı sıra, tıpkı KADEM gibi, AKP tabanındaki milliyetçi-muhafazakar dengeleri gözeten bir “ayrıntıyı da” ihmal etmeyerek, Sözleşme’nin  “yüzde 100 yerli” olduğunu belirtti.