TED,Ankara ve Hacettepe Üniversitelerinden Kurtuluş Parkı’nda Talan Girişimi

TED Üniversitesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB)  Kurtuluş Parkı için görüşmeler yaptıkları yönünde haberler dün yayınlanmıştı. Anayurt Gazetesi’nden Demet Aran’ın haberine göre, 86 bin 200 metrekarelik park alanının kampüs olarak kullanılması ve alanda müze yapılması planlanıyor. Parkın üniversiteye verilmesiyle ilgili, ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın da sıcak baktığı planın yakında kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Bugün de Mimarlar Odası Ankara Şubesi, söz konusu talan projesine dair açıklamada bulundu.


Kamusal alanın kampüsleşmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Öncelikle bu iddiaların doğru olup olmadığının Büyükşehir Belediyesi ve adı geçen üniversiteler tarafından açıklanması gerekir. Böyle bir tahsisi tahayyül bile edemeyiz. Kurtuluş Parkı kamusal alan olarak Ankaralılara aittir” dedi.

Kurtuluş Parkı’nın birinci derece SİT alanı olduğunu, böyle bir kamu alanının bir üniversitenin kampüs alanına dönüştürülmesinin de mümkün olmadığını belirten Candan, “Böyle bir tahsise ne Ankaralı müsaade eder, ne meslek odaları. Bütün bir parkın bir üniversiteye tahsis edilmesi söz konusu olmasa da, parkın kullanılmayan alanına üç üniversite öğrencilerini kapsayan bir öğrenci merkezi kurulacağına yönelik hamleler, toplantıları ve görüşmelerin yapıldığı bilgisi bize de geldi. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve TED Üniversitesi’nin parkın belli bir bölümünde, özellikle ortada bulunan kullanılmayan alanda bir öğrenci merkezi yapma yaklaşımı içerisinde olduğunu ve projeler yapıldığını duyuyoruz. Bir tahsis ya da yeni yapılaşmanın kabul edilmeyeceği çok açık ve nettir” diye konuştu. Candan, söz konusu talan projesinin Kurtuluş Parkı ile sınırlı kalmayacağının da altını çizdi.