Sedat Peker Aleyhine Yapılan Paylaşıma “Terör Propagandası” soruşturması

Faşist çete lideri Sedat Peker, 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi Rize’de düzenlediği mitingte “oluk oluk kan akıtılacak” şeklinde sözler sarf etmiş, bu provokatif sözlerini 2016 Ocak ayında akademisyenlere yönelik olarak  “Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız.” şeklinde güncellemişti.

Sedat Peker’in bu tehditlerine karşı sosyal medya hesabından, Mihraç Ural’ın “Akademisyenlere kabadayılık taslama. Türkmen Dağı’na gel” ifadelerinin yer aldığı haberi paylaşan bir kişiye Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “terör örgütü propagandası” davası açıldı. Söz konusu kişiye açılan davanın içeriğinin “THKP/C Acilciler terör örgütü propagandası yapmak” olduğu belirtildi.

Davanın görülen duruşmasında mahkeme heyetinin bir önceki celse Ankara Polisi’ne yönelttiği, “THKP-C Lideri Mihraç Ural ve bahse konu yapı ile ilgili gerekli araştırma yapılarak terör örgütü olup olmadığı, Türkiye ve yurt dışında herhangi bir silahlı eyleminin olup olmadığının ayrıntılı araştırma tutanağının gönderilmesi” talebine iki bilgi notu ile yanıt geldi.

İlk bilgi notunda “Mevcut anayasal düzeni kaldırarak yerine komünist bir sistem kurmayı amaçlayan ve bu doğrultuda öncü savaşını esas alan THKP/Acilciler terör örgütünün Terörle Mücadele Kanunu hükümleri çerçevesinde, halen silahlı eylem ve faaliyetlerini sürdüren bir terör örgütü olduğu değerlendirilmektedir” ifadeleri yer aldı.

İkinci bilgi notunda da “Günümüz itibari ile THKP-C adıyla faaliyet gösteren bir terör örgütü bulunmamakla birlikte, THKP-C felsefesini ve ideolojisini benimsemiş, aynı kökenden gelerek faaliyetlerine devam eden terör örgütleri bulunmaktadır” denildi.

Terör örgütü propagandası yapmakla suçlanan kişinin avukatı Kenan Maçoğlu savunmasında, “THKP-C 1970’lerde kurulmuş bir örgüttür ve 70’lerin sonunda dağılmıştır. THKP-C diye bir örgüt faal olarak 40 yıldır yok. Ayrıca Mihraç Ural hiçbir zaman için THKP-C’nin liderlerinden biri olmamıştır” dedi.

Savcı ise esasa ilişkin mütalaasında “Bahse konu paylaşımların silahlı terör örgütünü övücü, sahiplenici nitelikte olduğu gerekçesiyle terör örgütü propagandası yapma” suçundan ceza verilmesini talep etti. Mahkeme duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

Suriye’de yaşayan Mihraç Ural’ın halen, Liva İskenderun Halk Kurtuluş Cephesi (Mukaveme Suriyyi-Suriye Direnişi) saflarında Şam yönetimi ile birlikte Suriye Savaşı’nda yer aldığı biliniyor.