Aylardır Kayıp Olan Gülistan Doku’nun Dosyasında Tutukluluk Talebine Ret

Dersim’de 5 Ocak’tan beri haber alınamayan Gülistan Doku’nun erkek arkadaşı Zainal Abakarov’un tutuklanma talebi reddedilerek, soruşturmanın tutuksuz devam edilmesine karar verildi.

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, “Geçtiğimiz Cuma günü aile avukatımız aracılığı ile Gülistan’ın erkek arkadaşı Z.A’nın tutuklanması için Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştuk. Ancak Başsavcılık bugün tutuklanma istemini reddetmiş. Benim kardeşimin Ulusal Kriminal Dairesi’nin gönderdiği bilirkişi raporu ile 2 gün alıkonulduğu belirtilmişti” dedi.

4 Ocak gecesi kardeşinin zorla araca bindirildiğinin kesin olduğunu ve ayrıca bu konuda görgü tanıklarının da olduğunu belirten Aygül Doku, “Yine bir gün sonra 5 Ocak günü sabah saatlerinde Gülistan, erkek arkadaşı Zainal Abarakov’un çalıştığı kafeye gidip hızla çıkmaya çalışıyor ve erkek arkadaşı yine alıkoyuyor. Gülistan belki 5 Ocak günü o kafeden rahat çıkmış olsaydı belki bugün akıbetini biliyor olacaktık. Gülistan’ın, erkek arkadaşı tarafından 2 gün alıkonulduğu kanıtlanmışken, biz aile olarak bugün tutuklanma kararı bekliyorduk ama tutuklanmadı” diye konuştu.

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.