AKP’li Çamlı: “Kadın-Erkek Eşit Değildir”

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı sosyal medya hesabından, “Kadın erkek eşit değildir, eşitlik koca bir tantanadır Eşitlik hayvan ve eşyada olabilir. İnsan eşrefi mahluktur, eşi benzeri olmaz. Erkek ve kadın da öyle ” şeklinde cinsiyetçi ifadeler içeren ve son günlerde gündemdeki İstanbul Sözleşmesi’ni de hedef gösteren bir dizi paylaşım yaptı.

Çamlı, bu ifadelerinin tepki çekmesi üzerine yaptığı açıklamada “… Kadın ve erkeği eşitliğe zorlayanlar en büyük kötülüğü yapanlardır. Onların fıtratına, yani yaradılışlarına müdahale etmemek gerekir. Kadın ve erkeğe birbirlerinin tamamlayıcısı denebilir. Tavuğa horozluk yaptıramazsın, horoza tavukluk yaptırırken, yumurta çıkmaz. Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddetten bahsediliyor, bana göre bu da yanlıştır. Şiddetin kadını, çocuğu gibi erkeği de vardır. Erkek şiddet görmüyor mu yani? İlla pazudan olmuyor ki şiddet, kasları birinin elinde, diğerinin dilinde, dildeki kas da önemli.” şeklindeki sözleriyle “çıtayı yükselterek” kadına yönelik şiddeti de meşrulaştıran sözler sarf etti.

Çamlı’nın ifadeleri, iktidar cenahından kadınlara yönelik sarf edilen ayrımcı sözlerin münferit bir örneği değil, bilakis bir politik tercihin sonucu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da farklı tarihlerde kadın ile erkeğin eşitliğinin “fıtrata ters” olduğunu ifade eden açıklamalarda bulunmuş, iç kamuoyunda sert tartışmalara neden olan sözler, aralarında Guardian, Independent, BBC ve Telegraph gibi küresel medya kuruluşlarının da bulunduğu medya organlarında, “Erdoğan’ın kadın haklarına yönelik olumsuz tutumunun artarak devam ettiği ve hükümetten bazı isimlerin de kadına yönelik baskıcı politikalarının da son dönemde belirgin hale geldiği”  şeklinde yorumlanmıştı.