Devlet Hayvan Katletme İhalelerinden Vazgeçmiyor

Yaban hayvanlarını katletmek için devletin ilgili kurumları tarafından açılan ihalelere bir yenisi eklendi. Dersim’de 17 dağ keçisinin katledilmesi için yapılan ihale, tepkiler üzerine iptal edilmişti. Ancak hayvanlara yönelik “av turizmi” adı altında katliam ihalelerinden vazgeçmeyen devlet, Bingöl’de yedi çengel boynuzlu dağ keçisi ve yedi yaban keçisi için avlanma izni verdi.

Söz konusu katliam izni Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, “Av Turizmi Uygulama Talimatı’nda” yayınlandı.

2020-2021 “Av Turizmi Uygulama Talimatı”nda avın açılış ve kapanış tarihleri, izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitleri, avlanma izni verilen avlaklar ile sahalar belirlendi. 

Buna göre, bazı bölgelerde Anadolu yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, melez yaban keçisi, ceylan, karaca, yaban domuzu, çakal ve tilki avına 31 Mart 2021 tarihine kadar izin verildiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nnı haberine göre, her bir yaban keçisi için 14 bin TL avlanma ücreti belirlenirken, çengel boynuzlu dağ keçileri için ise 8 bin 500 TL avlanma ücreti belirlendi. Coğrafya genelinde 480 yaban keçisi, 39 çengel boynuzlu dağ keçisi, 9 Anadolu yaban koyunu, 14 ceylan, 89 kızıl geyik, 167 karacanın avlanmasına izin verildi.