Kadınlara Yönelik Saldırgan Paylaşımlara Takipsizlik

Geçtiğimiz haftalarda, CHPİstanbul İl Başkanı  Canan Kaftancıoğlu, oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü ve avukat Feyza Altun hakkında yapılan tacizci-saldırgan paylaşımlar hakkında savcılık takipsizlik kararı verdi.

AKP yanlısı bir hesap 1 Mayıs günü  “herkes yazmış darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, berna benim, feyza altun benim. Cananı ben almam aklınızdan bile geçirmeyin şimdiden söyliiim.” şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Aynı gün bu paylaşıma cevaben ya da ayrı olarak birçok benzer saldırgan paylaşımda bulunulmuştu.

Berna Laçin paylaşımlarla ilgili, savcılığa şikayette bulunmuştu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan kişi “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlatmıştı. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, soruşturmayı tamamlayan savcılık, paylaşımı yapan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, tehdit suçu bakımından atılı suçun unsurlarını oluşturacak eylemin bulunmadığı iddia edildi.

Yargıtay kararlarına atıfta bulunulan kararda, söz konusu saldırının “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu öne sürülerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.