Gözaltında “Ya Sev Ya Terk Et” Tehditleriyle İşkence

Tacettin Kardaş, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 3 kişiyle birlikte gözaltına alınan Kardaş’a ve beraberindeki Halil Aslan, Feyzi Çetiner ile 17 yaşındaki bir gence, gözaltında fiziksel ve sözlü işkence yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, gözaltına alınanlara “ya burayı seveceksiniz ya da terk edeceksiniz, siz domuzsunuz, burada yeriniz yok. Bu toprakları terk edip gideceksiniz” denildi.

Gözaltına alındıktan sonra yolda silahlarının üzerine MHP amblemi olan askerlerin, HPG’ye katılıp yaşamını yitiren iki çocuğuna için, ‘2 çocuğunu öldürdük, 3’üncüsünü de öldüreceğiz. Cenazesi sana gelecek’ dediğini söyleyen Tacettin Kardaş, “Bunları söylerken bir yandan da bana şiddet uyguluyorlardı. Yoldaki işkence ve hakaret karakolda da devam etti” diye konuştu. 

Ya Sev Ya Terk Et” 1990’lı yıllarda Alparslan Türkeş’in genel başkanlığı döneminde MHP’nin kullandığı slogandı. Slogan, ilerleyen yıllarda siyasi terminolojide ırkçı-milliyetçi siyasetin jargonuna girdi.