“Siparişlerin Yetişmesi için Baskı Yapıyorlardı” Sakarya-Hendek: Yine Bir “Hadi Hadi” Katliamı

Sakarya-Hendek’te gerçekleşen patlama sonucunda yaşanan katliamın arka planındaki ayrıntılar ortaya çıkıyor. İşçilerim vardiyaya girerken “hadi hadi” diye arkadan ittirildikleri ve verdikleri molalarda aynı hitaplarla taciz edildikleri Soma Katliamı’nda yaşanan bir “hadi hadi düzeninin” patlamanın yaşandığı Sakarya-Hendek’te de kurulduğu bizzat işçilerin anlatımlarından ortaya çıktı.

Zehra Özdilek ile Kübra Köklü’nün haberine göre, işçilerden Kesiban Yolcu, “Siparişlerin yetişmesi için çok baskı yapıyorlardı” diye konuştu. Fabrikada yapılan sözde “denetimlerde” de fabrikanın çeşitli yerlerine, Kesiban Yolcu’nun aktarımına paralel olarak “az laf çok iş” ibareli levhalar asıldığı görülmüştü.

Fabrikada 13 yıllık işçi olduğunu belirten Kesiban Yolcu, iş yerinde herhangi bir sendikal örgütlenme faaliyeti bulunmadığını söyledi. Yolcu’nun “Malları ısınma yapıyor diye dışarı sermişler. Bunlar patladı diyorlar. Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” şeklindeki ifadeleri patlamanın, dün ödüllendirilir gibi yemek daveti verilen fabrika yönetiminin apaçık bir ihmal içinde olduğunu ortaya koyuyor.