Katil Şirketin Mottosu: “Az Laf Çok İş”

Sakarya-Hendek’te gerçekleşen havai fişek fabrikası patlamasında, şirketin iş yerinde sözde “denetim” yaptığı, ancak denetimin, işçilerin haklarını aramamasını salık veren “az laf çok iş” mottosuyla gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Medyaya yansıtıldığı kadarıyla, farklı tarihlerde en az 5 kez patlamanın gerçekleştiği fabrikada, söz konusu patlamalardan biri sonrası yapılan “denetimde” asılan tabelada ‘az laf çok iş’ ibaresi yer alıyor.

Cuma günü gerçekleşen patlama sonrası, patlamada eşi Havva Çelik’i yitiren Salih Çelik’in anlatımları da, şirketin “güvenlik ve denetimden” ne anladığını ortaya koyuyor. Kendisi de fabrikanın eski bir işçisi olan Salih Çelik, fabrikada sigara içildiğini ve bunu şikayet ettiği için işinin dördüncü ayında işten çıkarıldığını söyledi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, fabrikada 2007 yılından bu yana çeşitli yıllarda pek çok kez benzer patlamalar gerçekleşti, hayatını kaybeden ve yaralanan işçiler oldu ancak fabrika her patlama sonrası isim değiştirerek faaliyetine devam etti.