İşkence Altındaki Rojbin Çetin’in Gözaltı Süresi Uzatıldı

Evine yapılan baskınla 26 Haziran’da gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad ( Özgür Kadın Hareketi) TJA üyesi Rojbin Çetin’in gözaltı süresi 8 Temmuz’a uzatıldı. Polis, aynı zamanda HDP Yerel Yönetimler Üyesi ve Edremit Eski Belediye Başkanı Rojbin Çetin’e “silahlı örgüte üye olmak” suçlaması yöneltiyor.

Çetin’in avukatı Gülistan Ataş BBC Türkçe’ye verdiği mülakatta Çetin’e yapılan işkenceleri detaylı olarak anlattı. Ataş, “Ayakta durmakta zorlanan Rojbin, tekerlekli sandalyede getirilmişti. Maruz kaldığı işkenceden dolayı yürümekte güçlük çekiyordu, tuvalete gitmesi gerekti ve ben ona eşlik ettim.” diye konuştu. Çetin’in işkence yapılmış fotoğraflarını çeken Ataş, bu nedenle Terörle Mücadele Şubesi’nden telefonla aranıp ifadesinin alınması gerektiğinin bildirildiğini söyledi. Nilüfer Ataş polisin bu talebine “…avukatların polise değil, savcıya ifade verdiğini, bu talebin usule aykırı olduğunu belirterek ifade vermedim.” şeklinde yanıtladığını söyledi.

Çetin ile görüşen Özgürlükçü Hukukçular Derneği avukatları da, onun anlatımları ve kendi gözlemlerinden oluşan raporu açıkladı. Raporda Çetin’in Diyarbakır’da ikamet ettiği siteye gelen özel harekat polislerinin zili çalmadan, herhangi bir uyarı yapmadan, kapıyı kırarak içeriye girdikleri ve iki polis köpeğini hedef gözeterek Çetin’in üzerine saldıkları belirtildi.

‘Kapıyı kırıp girdiler, ben zaten hiç fark etmedim ne olduğunu. Köpekler önce alındı içeriye köpekler üzerime saldırdı bir tanesi bacağımdan tuttu, diğeri de zaten diğer bacağımdan tutmaya çalışıyordu, o bacağımı kurtarmaya çalıştım. Sıkıştırdı beni, zaten kapının oraya duvara bağırıyorum hani köpeklerinizi çekin üzerimden hani niye böyle girdiniz diye. Onlar tabi izliyor.

“JÖH sanırım, JÖH ve PÖH’tü ben hepsi maskelilerdi, kar maskelilerdi ondan sonra yat yat dediler, ben yatmayacağım dedim. Onlar köpekler neredeyse etimi koparıyorlardı bir ayağımla vurduktan sonra köpekler çekildi.”

Raporda Çetin’in direndiği için polisin, Çetin’i saçlarından tutarak kafasını yere bastırdığı, silah dipçikleri ve tekmelerle darp ettiği, ayrıca ikametinde üç buçuk saat ters kelepçe ile yüzüstü yatırıldığı, kolluğa kanser hastası olduğunu söylemesine rağmen, işkencenin devam ettiği yazıyor.

Kolluk kuvvetlerinin Rojbin Çetin’e işkence sırasında cinsel tacizde de bulundukları ve yarı çıplak fotoğraflarının çekildiği de raporda yer alırken, işkence izlerinin rapor edilmesinin istendiği, bunun kabul edilmediği belirtildi.