Valilik KODA Toplantısını Yasakladı

Korona Krizi’nin, devletler için özgürlükleri kısıtlama konusunda son derece kullanışlı bir araç haline getirileceği öngörülüyordu. Bu kullanışlılıktan en çok faydalanan devletlerden biri olan TC, yeni bir yasaklamaya daha gitti.

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin açık hava forumu Valilik tarafından Covid-19 riski gerekçe gösterilerek “açık havada” yasaklandı. Valilik etkinliği “kapalı alanda yapın” diyerek yasakladı. Ancak biliniyor ki, virüsün açık havaya oranla kapalı alanda bulaşma ihtimali daha yüksek.

KODA’dan yapılan açıklamada da İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararları hatırlatıldı ve etkinliğin açık havada yapılmasının daha güvenli olduğu belirtildi. “Biyolojisinden Ekonomi-politiğine Koronavirüs Küresel Salgını ve ötesi: Dünyada Dayanışma ve Mücadele”  başlıklı açık hava forumu fiziksel mesafe önlem ve ekipmanlarıyla 18.00’de İzmit Yahyakaptan Amfi Tiyatro’da yapılacaktı. Forum aynı saatte on-line gerçekleştirildi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attıkları için KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden topluca ihraç edilen akademisyenler Kocaeli Dayanışma Akademisi’ni (KODA) oluşturmuştu.