Ayasofya Tartışmasında ABD de Devreye Girdi: “Müze Olarak Kalmalı”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara’ya Ayasofya’nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulundu. Ayasofya’nın yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönetildiğini anımsatan Pompeo, “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Mike Pompeo, Ayasofya’nın 1500 yıllık tarihiyle dini ifade ile sanatsal ve teknik dahiliğe bir örnek teşkil etmesi gibi özellikleriyle müze statüsünün, tüm dünyadan insanların bu yapıya erişimini sağladığını belirtti. Pompeo açıklamasında ayrıca, “ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, Pompeo’nun bu açıklaması haber ajanslatına düştüğü sıralarda AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da sosyal medya hesabından “Türkiye’nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir. Dışarıdan birilerinin tavsiye ve çağrılarına ihtiyacımız yoktur.” ifadelerinin yer aldığı Türkçe ve İngilizce tweet attı.