Devletin “Baro Operasyonu” Yarın Parlamento’da

Geçtiğimiz Nisan ayında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir cuma hutbesinde LGBTİ+’lara yönelik, salgın hastalıklardan sorumlu tutan bir bağlamda nefret söyleminde bulunmuştu. Bu nefret söylemine tepki gösteren Ankara Barosu nezdinde, devlet iktidarı barolara yönelik sert söylemlerde bulunmuş, 5 Mayıs’ta da Erdoğan, barolara yönelik bir yasa değişikliği ile operasyon sinyali vermişti.

Devlet iktidarının “çoklu baro” olarak formüle ettiği yasaya göre baroların muhalif kimliğinin tırpanlanması amaçlanıyor. Söz konusu yasa tasarısına dair bugün Erdoğan yeni bir açıklamada bulundu. Erdoğan, yasa teklifinin yarın Parlamento’da gündeme alınacağını belirterek,  “Çoklu baro yönetiminde kararlıyız” diye konuştu.

Söz konusu yasa teklifine karşı geçtiğimiz hafta, tüm illerden barolar Ankara’ya yürümüş, yürüyüşe polis saldırmış, muhalefet partileri ve STK’lar da teklifin geri çekilmesini istemişti.

Öte yandan, beklenen bu gelişme öncesi İstanbul Barosu da, yarın saat 12:30’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin karşısındaki meydanda “savunma mitingi” gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Bugün akşam saatlerin de ise, İzmir Barosu’nun söz konusu yasa teklifine yönelik eylemi polis tarafından engellenmeye çalışıldı.