CHP’li Engin Altay: “Demirtaş Adeta Siyasi Rehine Gibi İçeride Tutuluyor”

CHP’nin meclisteli grup başkanvekillerinden Engin Altay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği hak ihlali kararını değerlendirdi. Altay şaşırtan bir açıklama gerçekleştirerek “Demirtaş’ın tahliye edilmemesi garip bir durumdur. Demirtaş adeta siyasi rehine gibi içeride tutuluyor” dedi.

Mecliste toplantı düzenleyen Altay, AYM’nin Demirtaş kararını değerlendirdi ve tekrar 2002’den önce Erdoğan’ın haklarını savunduklarını söyleme ihtiyacı hissederek açıklamalar yaptı. Altay “Demirtaş’ın tahliye edilmemesi garip bir durumdur. Demirtaş adeta siyasi rehine gibi içeride tutuluyor. Çok sayıda gazeteci, siyasetçi, düşünür bir rehine mantığı ile bir gözdağı mantığı ile cezaevinde tutuluyor. Biz Erdoğan’ın 2002 seçimlerinden önce hakkını, hukukunu nasıl savunduysak bugün de haksız hukuksuz özgürlüklerinden mahrum bırakılmış herkesin hakkını hukukunu savunmayı kendimize görev ve şiar edindik.” dedi.

Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın istinaf mahkemesince onaylanmasını da değerlendiren Altay “İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun yerel mahkemedeki cezası çok büyük bir tesadüfle yenilenen İstanbul seçimlerinin yıldönümünde 23 Haziran’da istinaf mahkemesi tarafından onandı. Bu çok açıkça yargı sopası ile siyaset dizayn etmektir. Canan Kaftancıoğlu’nun 7 yıl önce attığı tweetlerden dolayı 9 yıl 8 ay cezasının Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanmaması ceza verildiği anlamına gelmez. Canan Kaftancıoğlu’na otokrasi tarafından jüristokrasi marifetiyle ceza verdirildiği anlamı taşır. Biz bunu böyle okuyoruz.” dedi.