171 Gündür Gülistan Doku Kayıp, Zeynel Abrakov Serbest

171 gün önce ailesinin ve arkadaşlarının Gülistan’a ulaşamaması ve polis karakoluna başvurmasıyla başlayan süreçte Gülistan’ın en son görüştüğü kişinin Zeynel Abrakov olduğu biliniyor. Gülistan’ın kaybolmasının ardından yurtdışına kaçan Abrakov hakkında şimdiye hiçbir gözaltı ve tutuklama kararı verilmedi, sahte mektuplarla Gülistan’ın intihar ettiği öne sürüldü. Ancak bunun bir intihar olmadığı Gülistan Doku’nun bulunamamasında failin Zeynel Abrakov olduğu apaçık ortadayken Abrakov’un babası polis olduğu için gerçekler gizleniyor. Bugüne dek bu konuyla ilgili etkin bir soruşturma süreci işletilmediği gibi Gülistan Doku2yu arama çalışmaları da yeterlilikle yürütülmüyor.

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Adalet Bakanı’na verdiği soru önergesinde şunları sordu.

Gülistan Doku’nun kaybolmasında bir numaralı şüpheli olan Zaynal Abakarov ilk günden itibaren neden gözaltına alınarak telefonuna el konulmamıştır?

-Delillerin korunmasını sağlamak ve şüpheli veya sanığın kaçmasını önlemek amacıyla 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (Cmk) 100. Maddesi Zaynal Abakarov için neden uygulanmamıştır? Şüpheli Zaynal Abakarov’un üvey babasının görevli olduğu asayiş şube birimi tarafından Gülistan Doku soruşturmasının yürütülmesi; etkili ve adil bir soruşturma için engel değil midir?

-Soruşturmanın selameti acısından şüphelinin polis olan üvey babasını görevden almayı ya da başka bir yerde görevlendirmeyi düşünüyor musunuz?

-Şüpheli Abarakov’un telefonun inceleneceğinden nasıl haberi olmuştur?

-Dosya ile ilgili gelişmeleri kim veya kimler Zaynal Abakarov’a önceden haber vermektedir? Söz konusu iddialarla ilgili araştırma ve soruşturma başlatılmış mıdır?

-Gülistan Doku’nun kaybolmasında bir numaralı şüpheli konumunda olan üstelik üvey babası polis olan Abarakov’un kaçmayacağı ve delilleri karartmayacağından nasıl emin olunmuş ve bugüne kadar neden tutuklanmamıştır?

-Abarakov delil karartma şüphesi nedeniyle tutuklanacak mıdır? Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından Abarakov’un telefonda yapılan inceleme sonucunda Rusça yazışmalara da “özel” olduğu gerekçesiyle bakılmadığı ortaya çıkmıştır. Söz konusu iddialar doğru mudur?

-Abarakov’un telefonundan ‘özel’ bulunan Rusça yazışmaların Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili bilgilerin ipuçları taşımadığından nasıl emin olunmuştur? Rusça yazışmaların ‘özel’ bularak çevirisini yapmama kararını kim veya kimlerdir vermiştir?