Vicdani Retçi Halil Savda İsviçre’de Gözaltında

Vicdani retçi Halil Savda, dün geceden bu yana Zürih Havaalanı’nda tutulduğunu ve mülteci pasaportu ile kimliğine el konulduğunu duyurdu.

Türkiye’de hakkında açılan davalar ve tutuklama kararları nedeniyle bir süre önce Kıbrıs’a iltica eden vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Halil Savda, dün akşamdan bu yana İsviçre’de Zürih Havaalanı’nda tutuluyor. Durumu Twitter hesabı üzerinden duyuran Savda, mülteci pasaportu ve kimliğine de el konulduğunu belirtti.

Savda’nın İsviçre’ye girişinin engellenerek gözaltında tutulmasının gerekçesi ise Covid19!

Halil Savda gözaltına alındığını şu ifadelerle duyurdu:

“Zürih Havaalanındayım. Dün gece saat 22’den bu yana Zürih Havaalanı polisi tarafından Kıbrıs Mülteci pasaportum ve Kimliğime el konuldu. Bir tür gözaltındayım. İsviçre’ye girmeme izin vermiyorlar. Gerekçe şu:

İsviçre ve AB ülkelerinin güvenliği; Covid 19! SEM-İsviçre’nin yabancılar sekreterliği- 15 Haziran’ dan itibaren Şengen ve AB üyesi ülkeleriyle olan seyahat kısıtlamalarını kaldırmıştı. Kıbrıs vatandaşları ve diğer yolcular İsviçre’ye girerken bir engel ile karşılaşmadılar.

AB üyesi ülkelerin vatandaşları ve Kıbrıs vatandaşlarının Covid 19’u bulaştırma tehlikesi yok mu? Mülteci pasaportu taşıdığım için ben mi bulaştıracağım? Aynı ülkeden ve aynı uçak ile geldik. Bu düpedüz saçmalıktır!

Zürih Havaalanında 22 saattir alıkonuluyorum. Zürih polisi bu uygulaması ile Cenevre ve DUBLİN sözleşmelerini ihlal ediyor. Kendileri de bu ihlalin farkında. Pekki neden bu yapılıyor: Avrupa’da yükselmekte olan yabancı karşıtlarına göz mü kırpılıyorlar!

Avukatlarım yarın sabah bu karara itiraz edecekler. İtiraza rağmen bu ayrımcılığa son verilmezse yarın öğlen 13:35 uçağı ile Kıbrıs-Larnaka Havaalanına deport edileceğim.”