Pekin’de Covid-19 Yeniden Yükselişte

Covid-19 salgınının ilk görüldüğü coğrafya olan Çin’de hastalık tekrar yükselme eğiliminde. Ülkenin Pekin kentinde, yeni vakaların artışı önlenemiyor. Salgının yeniden patlak verdiği pazarın yöneticisi ile Çin Komünist Partisi’nin iki yetkilisi kovulduğu, kentte 10 yerleşim yerinin de karantinaya alındığı belirtildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre yeni vakalar, iki ayrı gıda pazarıyla ilişkilendiriliyor. Bunlardan biri, kentin güneyinde bulunan ve Asya’nın en büyük deniz ürünleri pazarı olan Xinfadi’ydi. Yeni açıklanan 49 vakanın 36’sının bu pazarla bağlantılı olduğu açıklandı. Xinfadi pazarı cumartesi günü kapatılmıştı. Ancak bu kez, kentin bir diğer noktasındaki Yuquandong deniz ürünleri pazarında da bir asemptomatik vakayla karşılaşıldı.

Pekin’de, yaşanan bu son vakalardan önce 55 gün boyunca hiç yeni Covid-19 bildiriminde bulunulmamıştı. Ancak geçtiğimiz perşembe günü, 52 yaşındaki bir erkekte virüs tespit edildi. Ertesi gün altı yeni vaka daha tespit edildi ve bütün yeni vakaların Xinfadi pazarıyla bağlantılı olduğu saptandı.