Bir Devlet Politikası: Orman Yakma

Mardin kırsalındaki Ömeryan Bölgesi’nde 11 Haziran’da başlayan orman yangını halk tarafından 2 defa söndürülmesine rağmen bu sabah saat 03.30 sularında tekrardan başladı. Artuklu ilçesinin Ahmetli (Qesra Ahmedê) Mahallesi’ne bağlı Kaynaklı Mezrası kırsalında çıkan yangın kısa bir sürede yayıldı. Mahalle sakinleri, halen kontrol altına alınamayan yangının kimi kişiler tarafından bilinçli bir şekilde çıkarıldığı görüşünde. 

Yangına müdahale eden mahalleli, “Bu ateş kendiliğinden yanan bir ateş değil. Birileri kasıtlı bir şekilde yakıyor. Çünkü görüntülerde de gördüğünüz üzere bugün gündüz yanan ateş, şu an yanan yerin çok uzak bir noktasında. İlaç pompalarına su koyarak ateşe müdahale etmeye çalıştık, ancak elimizden bu kadarı geldi” dedi. Yangın nedeniyle bölgede çok sayıda ağacın küle döndüğünü ve yine canlıların da yandığını aktaran mahalle sakinleri, “Sağlımızı ve psikolojimizi bozdu. Ekonomik olarak da etkileniyoruz. İnsanlarımız bu alanlarda hayvanlarını otlatıyor. Tüm canlılar telef oldu” şeklinde konuştu.

Sık sık askeri operasyonların gerçekleştirildiği Ömeryan Bölgesi’nde her yıl binlerce meşe ağacı yangınlar nedeniyle küle dönüyor. Her yıl havaların ısınması ve askeri operasyonların başlatılması ile birlikte “güvenlik” iddiası ile ateşe verilen bölgede, geçtiğimiz yıl yine 3 ayrı yangın meydana gelmiş, yüzlerce dönüm alan küle dönmüştü. 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı