Tekmeci Yerkel “Kötülüğün Sıradanlığı” Dedi!

ABD’de George Floyd’un ırkçı polislerce katledilmesi ile başlayan eylemler sürüyor. Ancak eylemler bir yandan sürerken yaşanan hareketliliğe dair, yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere “ırkçılıklardan ırkçılık seçen” ve bu hareketi kendi politik çıkarları doğrultusunda “eğip büken” yorumlamalara da sıkça rastlanıyor.

Bunlardan biri de başbakanlık eski müşaviri Yusuf Yerkel’e aitti. Kamuoyu Yusuf Yerkel’i 13 Mayıs 2104’de Soma’da gerçekleşen ve “resmi verilere göre” 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği işçi katliamı sonra şu görüntülerle tanımıştı:

Bu görüntülerin sahibi Yusuf Yerkel,  sosyal medya hesabından ABD’de polislerin katlettiği George Floyd’la ilgili, içinde Hannah Arendt’ten mülhem “kötülüğün sıradanlığı” argümanının da yer aldığı şu fütursuz yorumu yaptı:

ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.”

Ancak tekmeci Yerkel’in bu paylaşımı sonrası, bu yoruma çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi. Yüzlerce kişi, ırkçılığı mensup olduğu devlet iktidarının politik meşrebince “eleştiren” Yerkel’e, Soma’daki katliama karşı sokağa çıkan, özel harekat polisleri tarafından yere yatırıldığı halde kendisi tarafından tekmelenen madenciyi hatırlattı. Yusuf Yerkel gelen tepkiler üzerine hesap erişimini bir süre sınırlandırdı ve tweetlerini korumalı hale getirdi. Yusuf Yerkel’in söz konusu paylaşımı ve gelen tepki yorumları şöyle: