Ciao Bella “Krizi” / Soylu: “Bulursam Ezan Dinleteceğim”

Geçtiğimiz günlerde İzmir’deki bazı camilerde “Ciao Bella” çalınması sonrası yaşanan krizde bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları konuşuldu. Bakan Soylu, katıldığı bir programda söz konusu olayı gerçekleştiren kişiyi kast ederek “…Ama biz birçok şeyin hakkından geldik bunun da hakkından geliriz buluruz yani. Buluruz ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz” dedi.

Soylu aynı açıklamaların devamında “…ses sistemine endüstri meslek lisesi birinci sınıfında okuyan bir öğrencinin bile sızabileceğini, bu yüzden faili bulmanın çok kolay olmadığını…” belirterek bahse konu olaya dair şaibeleri arttırdı.

Soylu’nun, bir adalet dağıtma yöntemi olarak benimsediği anlaşılan söz konusu açıklamasına tepkiler ise gecikmedi. Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Süleyman Soylu’yu  “Aman tek ayak üstünde dinletmeyi atlamayın sakın! Hukukun üstünlüğünden, üstünlerin hukukuna oradan da hukuku yok ederek guguk sistemine geçiş uygulamalı ders:1 Ezanı cezalandırma aracı olarak kullanıp asıl saygısızlığı kendilerinin yaptıklarını görmeyecek kadar da kör cahiller”  ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu da Soylu’ya tepki gösteren isimler arasındaydı.

“Ciao Bella Krizi” sonrası başlayan soruşturmalarda şarkının  çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşan CHP üyesi ve İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklanmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili açıklamasında Özdemir’in “dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan gözaltına alındığını söylemişti. Barış Yarkadaş’a konuşan Banu Özdemir, savcılığın ifadesini bile almadan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiğini belirtmişti.

Erdoğan da dün yaptığı konuşmada bu konuya değinerek, “İzmir’de alçaklar saygısızca yayınlar yaparken o ildeki CHP yöneticileri sosyal medyadan zevkten dört köşe buna seviniyor. Bunların hayallerinde camilerden ezan sesi yerine başka bir ses duymak vardır.”  şeklinde ifadeler kullanmıştı. Bu sözler karşısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada “…Faillerin bulunmamasından birinci derecede sorumlu olan kişinin, haksız yere bir siyasal partiyi suçlaması, en hafif deyimiyle alçaklıktır! Cami minaresinden “dombra” çalınmasını da biz kınamıştık. O gün sesi çıkmayanların, bugün bize söyleyecek tek bir kelimesi dahi olamaz!” diye konuşmuştu.

Diğer taraftan, Kılıçdaroğlu’nun Banu Özdemir’in tutuklanmasına değinmediği bu “sert” açıklamaları paralelinde CHP’nin söz konusu “krizdeki” yaklaşımı da eleştiri konusu. Sosyal medyada bazı muhalif hesaplar, CHP’li siyasetçilerin paylaşımlarında “Camilerimiz kutsalımızdır” vurgusu yaparken, Banu Özdemir’e yeterli destek olunmadığı, iktidarın dilinin kullanıldığı veya bu görüntüleri paylaşmanın suç olmadığının yeterince vurgulanmadığını savunuyor.