Resmi Olarak Evli Olduğu Erkekten Boşanmak İsteyen Kadına İşkence

Kadınlar, erkekler tarafından ezilmeye, sömürülmeye ve öldürülmeye devam ediyor. Bunun son örneği İstanbul’da yaşandı. İstanbul Beykoz’da bir kadın boşanmak istediği Yasin Yıldırım ve onun ailesi tarafından gece yarısı elektroşok ve biber gazı ile kaçırılarak işkenceye uğradı. Kadın Beykoz’da ormanlık alandaki bir eve bırakılıp öldürülmek istenirken kaçırıldığı araçtaki GPS sayesinde bulundu.

25 yaşındaki Ceylan Yıldırım, geçtiğimiz pazar günü annesini ziyareti sırasında 8 yıldır evli olduğu erkek ve yakınları tarafından yaka-paça sürüklenerek bir minibüse bindirilerek kaçırıldı. Kaçırılma anı, sokaktaki bir güvenlik kamerasına da yansıdı.

Ceylan Yıldırım kendisine işkence uygulayanlardan şikayetçi olurken can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirtti. Yıldırım şöyle konuştu: “Pazar günü sokağa çıkma yasağı bittikten sonra dışarı çıktık. Annem ve bir arkadaşımla birlikte babamın yanına gittik. O sırada siyah bir araba önümüzü kesti. 3-4 kişi birden ellerinde elektroşokla, biber gazıyla geldi. Ben kaçacaktım annemi yakaladılar. Annemi atıp beni saçımdan sürükleyerek arabaya attılar. Arabanın içinde ‘Niye boşanıyorsun, bizde boşanmak olmaz kefenle çıkacaksın’ diyerek dövdüler. Eşimin abisi, kız kardeşi, erkek kardeşi arabada darp etti. Çok direndim. Ben direnince koluma elektroşok uyguladılar. Sonra boynuma vurunca ben bayıldım. Beykoz tarafında ormanlık bir yerde amcası Sait Y.’nin evine götürdüler. 3-4 kat çıkardılar. Etrafıma bakıyordum ancak yüzümün her yerinden kan aktığı için göremiyordum. Eşimle ve erkek kardeşi orada da darp etmeye devam ettiler. Daha sonra el ve ayak bileklerimi deri montumun kemeriyle bağladılar. El parmaklarımda kırık ve ödem var. Orada bayılmışım. Sabah uyandığımda eşime yalvardım hastaneye götürmesi için. Şikayetçi olmayacağımı söyledim. Eşim de ‘Eğer şikayetçi olursan seni yakıp, suratına kezzap döküp öyle gönderirim’ dedi. Eşimin abisi de ‘Polisler gelmeden yüzünü kezzapla yak öyle ver polislere’ dedi. ‘İki seçeneğin var. Ya öleceksin ya da yüzüne kezzap yiyeceksin.
Pazar gecesi saat 01.30’da kaçırdılar. Pazartesi sabah saat 8-9 gibi kurtarıldım. Hepsinden şikayetçi oldum. Kardeşleri serbest bırakılmış. Bunlar da şiddet uyguladı. Onların da en ağır cezayı almalarını istiyorum. Adalet istiyorum. Onların dışarıda olması benim için korku verici. Korkmamak elde değil. Ölüm gözümün önünden geçti. İki çocuğum için ölmemek, nefes almak için çok direndim. Annesiz kalmamaları için çok direndim onlar için. Çocuklarımı almak, eşimden boşanmak için bir avukat istiyorum. En güçlü avukatı istiyorum. Yapabilecek hiçbir şeyim yok. Ailemin yanındayım ama onların da maddi durumu buna uyun değil. Serbest bırakılanların da tekrar cezaevine girmesini en ağır şekilde ceza almalarını istiyorum”

Ceylan Yıldırım’a işkence uygulayanlardan Sait Yıldırım, Ali Yıldırım ve Dilek Yıldırım adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Resmi nikahlı erkek Ersin Yıldırım ve Burhan Yıldırım ise tutuklandı.