DİSK’ten 48 Saat Mühlet: “Çalışmama Hakkı Kullanılacak”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 48 saat içinde gerekli adımlar atılmazsa “çalışmama hakkı kullanılacaktır” dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında önlemlerin eksik alındığını belirten DİSK Başkanı, “Emekçiler iş kaygısıyla zorunlu olarak salgın koşullarında çalışıyor ve gerekli tedbirler ve önlemler henüz alınmış değildir” dedi.

Emekçiler açısından bu yaşamsal gereklilikler doğrultusunda hükümetin acilen adım atmasını ve sektörlere göre düzenlemeleri yapmasını bekliyoruz. Söz konusu karar ve buna uygun yapılacak düzenlemelerin 48 saat içerisinde hayata geçirilmesi mümkün, dahası salgının yayılma hızı göz önüne alındığında zorunluluktur.

Çerkezoğlu yaptığı açıklamada devlete 48 saat süre tanıyarak ‘Emekçiler için yaşamsal gereklilikler doğrultusunda hükümetin acilen adım atmasını ve düzenleme bekliyoruz. Bu adım atılmadığı takdirde çalışanlar, ciddi ve yakın bir tehlike nedeniyle çalışmama hakkını kullanacaktır’ şeklinde konuştu.

“Milyonlarca işçi Covid-19’a maruz kalacak şekilde işe gitmek zorunda kalıyor, sağlıklı olmayan koşullarda çalışıyor. İmalat sanayinde üretim sürüyor, inşaatlarda işçiler çalışıyor, bankalarda, hizmet sektöründe ve belediye hizmetlerinde çalışma devam ediyor. Emekçilerin kendisi, çalışma arkadaşları ve ailesi salgın riski altında bulunuyor. Defalarca ifade ettik, uyardık: “Evde kal” çağrılarının anlamlı olması için, işten çıkarmaların yasaklanması, zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi dışında tüm işlerin durdurulması şarttır”

Ülkeyi yönetenler bu adımı atmadığı takdirde temel, zorunlu ve acil işler dışındaki işlerde çalışan işçiler, yaşamlarını tehdit eden bu koşullarda 6331 sayılı yasanın 13. maddesinde de açıkça belirtildiği şekilde ciddi ve yakın bir tehlike nedeniyle çalışmaktan kaçınacak ve çalışmama hakkını kullanacaktır. Bu işçilerin yasal hakkıdır, dahası yaşam hakkıdır.