ABD Heyeti Sınırda Beyaz Baretliler ile Buluştu

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Suriye sınırında incelemelerde bulundu. Heyet ilk olarak BM’nin yardımlarının Suriyelilere dağıtıldığı Reyhanlı’daki lojistik merkezine giderek bilgi aldı. TC’nin  BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın da eşlik ettiği heyet adına konuşan Kelly Craft kendilerinin bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından gönderildiğini söyledi.

James Jeffrey ise ”Türkiye’ye İdlip için mühimmat sağlamak istiyoruz”  açıklaması yaptı. Reuters’in aktardığı dikkat çeken açıklama, Suriye’deki savaşta son süreçte kulislerde gündeme gelen, Ankara’nın ABD’nin sahadaki vekil gücü olmasını içeren yeni senaryoları akıllara getirdi.

Daha sonra Cilvegözü sınır kapısına geçen ABD heyeti, burada daha önce Suriye Savaşı’nda, olası NATO müdahalesine zemin hazırlama amaçlı “insani dram” mizansenleri hazırlamasıyla bilinen “Beyaz Baretliler” adlı insani yardım görünümlü proje kuruluşun temsilcileriyle görüştü.