Plakasına “Ben Tanrıyım” Yazdırdı 150 Bin Dolar Kazandı

ABD’nin Kentucky eyaletinde Bennie Hart adlı ateist arabasının plakasına ‘Ben Tanrıyım’ (IM GOD) yazdırdı. Ancak plakasını kullanmasına izin verilmeyen Hart 150 bin dolar (yaklaşık 900 bin Lira) tazminata hak kazandı. 10 yılı aşkın bir süre boyunca Ohio’da bu plakayı kullandığını söyleyen Bennie Hart, 2016’da Kentucky’nin Frankfort kasabasına yerleşti ve burada da aynı plakayı kullanmak için Kentucky Motorlu Taşıtlar İdaresi’ne başvuruda bulundu.

Ancak Hart’a gönderilen yanıtta bu talebin ‘yakışıksız” olduğu, çatışma riski içerdiği ve başka sürücülerin dikkatini dağıtacağı söylendi. Kentucky yasalarının da cinsiyet, ırk, renk, din ve milliyet ayrımcılığı yapılmadığı sürece özel plakalarda her türlü yazının yer almasına izin verdiği belirtildi.

Bunun üzerine Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve ‘Dinden Özgürlük Vakfı’ (Freedom From Religion) Hart adına dava açtı. Bu kuruluşlar, yasağın ABD’de anayasayla güvence altına alınan ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savundu. Mahkeme, Kasım ayında bu kuruluşları haklı buldu ve eyalette “Ben Tanrıya Aidim” ve “Tanrıyı Seviyorum” gibi özel plakalara izin verilirken buna izin verilmemesinin tarafsızlık ilkesine aykırı olduğuna hükmetti.

Pazartesi günü de mahkeme, Hart’a avukatlık ücretleri için 150 bin 715 dolar tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Yaklaşık 500 dolar olan mahkeme masraflarını da Kentucky Motorlu Taşıtlar İdaresi tarafından ödeneceği öğrenildi.