Geçmediğimiz Köprülere Milyarlarca Lira Ödeyeceğiz

Devlet iktidarının sık sık “hizmet yaptık” diyerek propaganda malzemesi haline getirdiği, ancak şirketlere geçiş garantisi vererek inşa ettiği köprü ve otoyollara milyarlarca lira ödemeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında 2.5 milyar Lira’yı aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor.

2018 yılı için sadece Osmangazi Köprüsü adına Hazine’den 1 milyar 425 milyon TL’lik bir ödeme yapılmıştı. 

Osmangazi köprüsünü de içeren Gebze-İzmir otoyolunun ihalesini Nisan 2009’da Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum kazanmıştı.

2019 yılı ikinci yarısında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden öngörülen sayıda araç geçmediği için işletmeci IC İçtaş İnşaat–Astald konsorsyumu ICA’ya, devletin garanti kapsamında ödeyeceğ tutar3 milyarı aştı.  ICA’ya, yılın ilk yarısı için 1 mlyar 450 milyon Lira ödenmişti. 2019 yılı için yapılan toplan ödeme 30 Milyar 50 Milyon Lira’yı buldu.

Böylelikle 2019 yılı için Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden garanti için ödenecek tutar 5 milyar 550 Milyon Lira’ya çıktı.