AKP İçin İSMEK “Hayat Boyu Yolsuzluk Merkezi” Oldu

Tamamen ücretsiz olan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ( İBB ) meslek kurslarında AKP’nin yolsuzluk yaptığı belirlendi. Kursiyerlerden toplanan paralar ve üretilen ürünlerin gelirlerinin iç edildiği anlaşıldı. Eski yönetime ilk yolsuzluk davası açıldı.

Özlem Güvemli’nin haberine göre İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin kadın çalışanlarına hakaret ettiği iddiası ile gündeme gelen İSMEK’lerdeki yolsuzluk iddiaları yargıya taşındı. 15 Ağustos 2016-30 Haziran 2019 arasını kapsayan dönem için açılan 36 aylık İSMEK ihalesini alan Lapis-Kare İş Ortaklığı’nın da sahibi olan Beyaz Holding’in İSMEK hizmet alım işini farklı şirketlerle üstlendiği 2002-2019 döneminde yaşananlar gözler önüne serildi.

Holdingin İBB’nin İSMEK faaliyetleri için tahsis ettiği binalarda, İBB’ye ait demirbaşları kullanarak kantinlerde çay-kahve-su satışı yaptığı, fotokopi hizmeti verdiği ve bu şekilde şirket ortaklığına menfaat temin edildiği belirlendi. Pastacılık gibi bir takım malzeme ihtiyacının bulunduğu branşlarda malzeme gideri ve katılım ücreti olarak kurs yönetimlerince aylık para toplandığı da tespit edildi. Disiplin kurulu kararı ile yöneticilerin iş akitlerine son verildi, ve haklarında suç duyurusu yapıldı.

Suç duyurusunda İSMEK genel koordinatörleri ve bölge sorumluları tarafından hiyerarşik bir yapı içerisinde kursiyerlerden mevzuata aykırı olarak ücretsiz kurslar için para toplandığı, kantinlerde satış yapıldığı, tüm bu satışlardan ve toplanan paralardan elde edilen gelirlerin akıbetinin hiçbir şekilde açıklanamadığının altı çizildi. Kamu kaynaklarının mevzuata aykırı olarak kullanıldığına ve bu şekilde yıllar boyunca haksız menfaat elde edildiğine dikkat çekildi.

İstanbul Personel Yönetimi ( İSPER)’ne 2019 yerel seçimleri öncesinde ve sonrasında kursiyerden ve çalışanlardan çok sayıda ihbar geldiği anlatılarak bazı örnekler de sıralandı. İSMEK eğitmeni Y.T. “2 yıl boyunca yaptığım ekmeklerin nereye gittiğini bilmeden çalıştım. Anlaşmalı olduğu tedarikçilerden alışveriş yapılması konusunda zorlandık.” Kursiyer Ş.G. de “Spesiyal Kek Yapımı eğitimi mülakatına gittim. Yetkililer, eğitimin 150 TL katılım payı olduğunu ilettiler. Teorik dersler başladığı gün, eğitmen kişi başı 400 TL ücreti bizlerden aldı. Bize herhangi bir makbuz verilmedi.”

Suç duyurusunda adı geçen ve yıllardır farklı şirketleri ile İSMEK ihalelerini alan Beyaz Holding’in yönetiminde Deniz Feneri davası ile gündeme gelen Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, Kanal 7 Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Karahan, Kanal 7 Medya Grubu Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik, Kanal 7 Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Yayın Yönetmeni Zahid Akman bulunuyor.