10 Ekim Katliamı Anmasındaki Konuşmaya Soruşturma

10 Ekim Katliamı’nın 4. Yılında Ali Kitapcı’nın mezarlık anmasında Karala dergisi adına konuşma yapan Şamil Parlak’a Ankara polisinin şikayetiyle soruşturma başlatıldı.

Karala Dergisi’nden yapılan açıklamaya göre konuşmada geçen “Devlet iki tane canlı bombayı yoldaşlarımızın üzerine saldı, 103 yoldaşımızı katletti. İlk önce 2 tane bomba patlattılar, o bomba Ali’yi öldürmeye yetmedi. Ardından dakikalar içinde gaz bombalarıyla saldırdılar Ali’nin üzerine. Bizi, devrimci anarşistleri devletin canlı bombaları da gaz bombaları da durduramaz. Biz şunu çok iyi biliyoruz, o iki bombanın pimini çeken el ile, gaz fişeklerinin tetiğini çeken el aynı eldir. Bizler Ali gibi bu iki elle mücadele etmeye devam edeceğiz. Devlet ne yaparsa yapsın, ister üzerimize bomba atsın, ister tutuklasın biz mücadelemizden bir adım bile geri atmayacağız.” ve “Korkuyorlar, bizim örgütlenmemizden korkuyorlar, bir araya gelmemizden korkuyorlar, sıkılı yumruklarımızdan korkuyorlar. Belki bugün buraya baktıklarında Ali’nin mezarının başında göz yaşı döken insanlar görüyorlar. Ama sanmasınlar ki bu göz yaşı korkudandır. Bu göz yaşı öfkedendir, bunu bilsinler. Biz katliamın 4. yılında yine söylüyoruz, Ali gibi hayatımız boyunca devrimci anarşizm mücadelesini bu topraklarda örgütlemeye devam edeceğiz. Yaşasın devrim, yaşasın devrimci anarşizm!” ifadeleri nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve devletin egemenliğini alenen aşağılama” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Bu kapsamda bugün Şamil Parlak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda konuşmasının suç oluşturmadığını, gerçekleri söylemenin suç olamayacağını ifade etti.

İfade sonrası yapılan açıklamada “Mezarlık anmasında da söylediğimiz gibi, devrimci anarşistleri bombalarla durduramadılar, soruşturmalarla da durduramayacaklar. Ne yaparlarsa yapsınlar, her türlü baskıya rağmen doğru bildiğimizi söylemeye, anarşizmi bu topraklarda örgütlemeye devam edeceğiz.” açıklamalarına yer verildi.

Kaynak: Karala

Soruşturma konusu yapılan konuşma: