Kadın Avukata Karakolda Şiddet Uygulayan Polis 25 Ay Hapis Cezasıyla Kurtuldu

İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde avukat Gül Simge Yılmaz’ı darp edip silah çeken, daha sonra ayrımcı sözler sarf eden polis hapis ve para cezası verildi.

4 Haziran 2018’de İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şüpheli ifadesine katılmak için giden avukat Gül Simge Yılmaz, karakoldaki polis tarafından önce darp edilmiş, üzerine silah doğrultulmuş ve sözlü şiddette söylenmişti

Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada ki polis dahil dört polis açığa alınmıştı.

Hazırlanan iddianamede, polis Gökhan Kızıltepe’nin avukat Yılmaz’a beş defa ‘hafif şiddetle’ vurduğu, bu sırada sopaları komisere götüren polis Emre Andaç’ın da güldüğü belirtilmişti.

İddianamede komiser Kızıltepe’ye ‘kasten yaralama’ ve ‘tehdit’ suçlarından altı yıldan sekiz yıl dokuz aya kadar, polis Emre Andaç’a ‘kasten yaralamaya yardım etmek’ suçundan üç aydan sekiz buçuk aya kadar, polis İ.C.’ye de ‘tehdit suçuna yardım etmek’ten bir yıldan iki buçuk yıla kadar hapis istenmişti.

İstanbul 37’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.

Mahkeme, komiser Gökhan Kızıltepe’ye takdir indirimiyle iki yıl bir ay hapis ve 8 bin 750 lira adli para cezası verdi.

Polis Emre Andaç’a indirimle 3 bin 125 lira adli para cezası verilirken, polis İ.C. ise beraat etti.

“Sanık Gökhan Kızıltepe, görüntü kayıtlarının kaydetmediği alandaki avukat Gül Simge Yılmaz’a  ‘Nerelisin? Alevi misin?’ diye sorduğu, avukatın da ‘Hayır’ değilim demesi üzerine, ‘Senin soyunda sopunda bir karışıklık var’ şeklinde aşağılayıcı beyanda bulunarak hakaret suçunu işlediği, sanığın işlediği hakaret suçunun, sanık Gökhan Kızıltepe’nin anormal hareketleriyle uyumlu olduğuna mahkemece vicdani kanaat getirilmiştir.”