Kayyum Harcamaları Nedeniyle Dersim Belediyesi Hesaplarına Haciz Konuldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü tarafından Dersim Belediyesi’ne SGK prim borçlarını ödeyemediği için maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz konuldu.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, mazbatasını aldığında belediyeye kayyumdan 68 milyon lira borç kaldığını açıklamıştı. Maçoğlu söz konusu haciz işleminin kanuna aykırı olduğunu belirterek “Belediye kanunun 15’inci maddesine göre belediyelerin vergi, harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir.” dedi.

Söz konusu haciz nedeniyle işçilerin maaşlarının ödenemediğini belirten Maçoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:  “Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5 milyar 453 milyon 303 bin 30 lira SGK prim borcu bulunuyor. Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 4 milyar 761 milyon 424 bin 20 lira SGK prim borcu bulunuyor. Belediyemizin Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz. Belediye kanunun 15’inci maddesine göre belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenmemiştir.”