Düzce’de Direnen Tekno Maccaferri İşçilerine Saldırı

Düzce’deki Tekno Maccaferrri fabrikası kapanma kararı almasının ardından fabrikayı terk etmeyen işçilere jandarma saldırdı.

 Birleşik Metal-iş, “İşyerinin ayakta kalması için bütün zorlukların üstesinden gelirken fedakarlık hep işçilerden beklendi. Şimdi kapanma kararı üzerine yasalardan doğan hakları olan ‘kıdem ve ihbar tazminatını’ vermemek için yıllarca işyerine emek vermiş işçilere jandarma müdahalesi ile susturmak, haklarını aramalarını engellemek için gözdağı verilmek isteniyor. Sendikamız üyesi işçiler, ‘Bu krizin sebebi değildir ve kurbanları da olmayacaktır’. Ülkeyi yerli ve yabancı sermaye için cennete, işçi ve emekçiler için cehenneme çevirenlere, üyemiz işçilerin hakların gasp ettirmeyeceğiz. İşçiler gece yarısı soğuk havada hakları için kararlılıkla işyeri önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Kazanılmış haklarımızı alana kadar da hiçbir yere gitmeyeceğiz” dedi.

Tekno Maccaferri fabrikası işçileri, 2017 Eylül ayındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanaması üzerine greve gitmişler, fabrikada mal çıkışını engellemişlerdi Bunun üzerine jandarma iki kez saldırı düzenlemiş işçiler yerlerde sürüklenmişlerdi.