Boşandığı Eşini Yaralayan Erkeğin 20 Kez Ceza İndirimiyle Serbest Kaldığı Ortaya Çıktı

Mersin’de boşandığı eşi Hatun Koç’u, 7 yaşındaki kızlarının önünde pompalı tüfekle yaralayan Özkan Yarbi’nin yargılandığı dava Mersin’de görüldü. Hatun Koç, mahkemedeki ifadesinde Yarbi’den boşandıktan sonra da şiddet gördüğünü belirtip, ölmekten korktuğunu söyleyerek, “Özgecan gibi, Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum” dedi. Yarbi hakkında 2013’ten bu yana eşine 20 defa şiddet uygulamaktan dava açıldığı ancak hepsinde de ceza indirimi verildiği ve Yarbi’nin tutuklanmadığı ortaya çıktı. 

27 Mayıs’ta Toroslar ilçesinde bayram alışverişi için velayeti annesinde olan çocuğunu isteyen Özkan Yarbi, eski otogar yakınlarında boşandığı eşi Hatun Koç ile buluştu. Çocuğunu alan Yarbi, arabasına bindirdiği Hatun Koç ile tartışmaya başladı. Koç ile yeniden barışmak isteyen Yarbi, olumsuz yanıt alınca aracı ıssız bir yere sürmeye başladı. Şüphelenen Koç, bir süre sonra yavaşlayan araçtan inip kaçmaya başladı. Araçtan inen Yarbi, yanında getirdiği pompalı tüfekle çocuğunun gözleri önünde Koç’a 3 el ateş etti. Sağ ayağından yaralanan Koç, hastaneye kaldırıldı. Polis tarafından yakalanan Yarbi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Günlerce süren tedavinin ardından taburcu olan Hatun Koç sağ ayağını kullanamıyor.

Özkan Yarbi’nin “kasten yaralama” suçundan Mersin Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, Özkan Yarbi pişman olduğunu iddia ederek özür diledi.

Hatun Koç ise evlendikleri 2013 yılından bu yana sürekli şiddet gördüğünü söyledi. Eski eşinin doğumdan 15 gün sonra dahi kendisini kemerle dövdüğünü dile getiren Koç, “Boşandıktan sonra da şiddet gördüm. Ailemi sürekli tehdit ediyordu. Ailem zarar görmesin diye barışıyordum. Olay günü bizi pikapla aldı. Bana ‘gel yeniden barışalım’ dedi. Ben de barışmak istemedim. ‘Son sözün bu mu?’ diye sordu. Bir şeyler olduğunu fark ettim, ama araçta silah olacağını düşünmedim. Aracı ıssız yere sürdü. Ben de araçtan inmek istedim, kapıyı açtım. Bunun üzerine durunca araçtan inerek karşı kaldırıma kaçtım. Arkamdan ‘Sana çiçek aldım ama değmezmişsin’ diye bağırdı. Durup arkama bakınca pompalı tüfeği çıkartarak ateş etti. Ayağımdan vuruldum. Sakat kaldım. Sürünerek iş yapıyorum. Çok korkuyorum. Özgecan gibi, Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum” diye konuştu.

Mahkemede savunma yapan avukatlar, Özkan Yarbi hakkında Hatun Koç’a 2013’ten bu yana 20 defa şiddet uygulamaktan dava açıldığını, ancak hepsinde de ceza indirimi verildiğini, Yarbi’nin tutuklanmadığını belirtti. Avukatlar, hakkında ‘kasten yaralama’ suçundan iddianame hazırlanan Özkan Yarbi’nin ‘tasarlayarak insan öldürmeye teşebbüs’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme duruşmayı erteledi.