Dönemin İstihbaratı Ünlü Fotoğraf Hakkında Konuştu: Çekilmesi İçin Talimat Geldi

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, dönemin Jandarma İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Kuraş, “Samast’ın yakalandığının görüntülenmesi adına fotoğraf çekilmesi hususunda talimat geldi. O talimat sonrasında da fotoğraflar çekildi. Malumunuz o fotoğraflar basına servis edildi” dedi.

Hrant Dink’in öldürülmesine yönelik görülen davanın görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Bu duruşmaya yeni atanan hakim başkanlık yaptı. Davada tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Dönemin Samsun Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mustafa Kuraş, Ogün Samast’ın yakalanması ve TC bayrağı önünde çekilen fotoğrafla ilgili konuştu:

Samast’ın üzeri arandı. Türk bayrağı vardı üzerinde. ‘Bayrak olmadığı takdirde hiç konuşma yapmam.’ şeklinde yorumları olduğunu duydum. Kalabalığı düzene sokmak için uğraştığım sırada sanığın apar topar çıkartılıp emniyete götürüldüğünü gördüm ve herkesin de emniyete gelmesi gerektiği söylendi. Biz de emniyete gittik. Gittiğimizde şahısla, TEM şubenin çay ocağında mülakat yapılıyordu. Daha sonra da bu mülakat esnasında, şahsın İstanbul’a gitmesi gerektiği yolunda talimat gelip jandarma ve polisin müşterek çalışması sonrasında bu sanığın yakalandığının görüntülenmesi adına fotoğraf çekilmesi hususunda talimat geldi. O talimat sonrasında da fotoğraflar çekildi. Malumunuz o fotoğraflar basına servis edildi. Ve şahıs uçakla emniyet ve jandarma görevlilerinin eşliğinde gönderildi“.

Ayrıca beyanı alınan tanıklardan dönemin Samsun Jandarma Komutan Yardımcısı Fuat Kömürcü de Samast’ın getirilmesiyle ilgili “Samast emniyete gönderildikten sonra yetkili arkadaşlarımızla komutanlığa gittik. Üst makamlardan bilgi alışverişi için çok sayıda telefon aldık. İlave bilgi talepleri olması nedeniyle konuşmamız sırasında zanlıya ait fotoğraf isteneceği kanaatine vardık. Bunun üzerine asayiş şube müdürünü telefonla arayarak katil zanlısının birkaç poz fotoğrafının alınmasını, aynı zamanda arşivde olması için basında çekilenlerden alınabilmesini ve bu konuda da Kaçakçılık Şube Müdürü Murat Bayrak’ın görevlendirilmesini istedim” diye konuştu.