Telegram’ı da Silin

Telegram kurucusu Pavel Durov’un Whatsapp’ın güvensiz olduğuna yönelik demeçleri üzerine başlayan sosyal medya güvenilirliği tartışmaları sürüyor. Teknolog’un kurucusu Erdal Kaplanseren’e göre dijital ortamdaki hiçbir uygulama güvenli değil. NetBlocks’un araştırma direktörü Işık Mater ise uçtan uca şifreleme yöntemi kullanan Whatsapp’ın Telegram’a göre daha güvenilir olduğunu söylüyor.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’un bir kez daha Whatsapp ile ilgili iddiaları yazılımların güvenliğini tartışmaya açtı. Durov’un “Whatsapp’ı hemen telefonunuzdan silin” çağrısına karşılık Telegram’ın daha güvensiz olduğunu söyleyenler de var.

İnternet güvenliği için oluşturulan NetBlocks’un Araştırma Direktörü Işık Mater’e göre uçtan uca şifreleme yöntemi kullanan WhatsApp, Telegram’a göre daha güvenilir. Ancak Teknolog’un kurucusu ve sahibi Erdal Kaplanseren’e göre ise dijital ortamdaki bütün uygulamalar güvensiz.

WhapsApp ve Signal için aramaların uçtan uca şifrelendiğini belirten Mater, aynı şirkete sahip Facebook’un bile WhatsApp’da yapılan yazışmalara erişemediğini kaydederek, “Sunucu içinde mesajlar şifrelendiği için Facebook bile bu mesajlara erişemiyor. Aynı şekilde konuşmalar için de geçerli bu, iletişim giderken hepsi şifreleniyor. Bu daha güvenli oluyor. Signal ve WhatsApp’ın şifreleme algoritmaları aynı kişi tarafından geliştirildi, dolayısıyla şifreleme teknikleri aynı diyebiliriz” dedi.

“İnsanların ilk başta yapmaları gereken ‘saklayacak bir şeyim yok’ fikrinden uzak durmasıdır” diyen Mater, bu fikirlerin yanlış olduğunu, özellikle Google servislerini kullanırken dikkatli olmak gerektiğini söyledi. Mater, “Her zaman bir para değerimiz var. Devlet tarafından takip edilmese bile, şirketler tarafından takip ediliyor insanlar. Neden datalarımızı onlara verelim ki? Ve kazandırdığı hiçbir şey de yok. Dataları alıp satıyorlar. Mahremiyet dediğimiz şey, istediğimiz kadarını paylaşmaktır. Telegram az kullanılmalı. Ne yaparsak yapalım internette dijital izler bırakıyoruz. Ve bunların önünde geçmek neredeyse imkânsız. O yüzden internette gezinirken daha fazla bilinçli olup, olabildiğince önlem almak gerekiyor” diye belirtti.

Kaplanseren ise dijital ortamdaki herhangi bir faaliyetin yüzde yüz güvenli olduğunu düşünmediğini söyledi: “Eskiden hackerler, virüsler üzerinden yürütülen şeyler kullanırdı, şimdi çok daha başka yöntemler kullanılıyor. Bu anlamda iletişim araçlarının güvenli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. WhatsApp uçtan uca şifreli ancak yakın zamanda başka şekilde hacklendiğini gördük. Aramalara ve yazışmalara bir şekilde erişilebildiğini gördük.” Şifreleme yönteminin kitleler açısında belirli oranda risk taşımadığını da sözlerine ekleyen Kaplanseren, belirli kişiler ve cihazlar için şifreleme yönteminin çözüm olmayabileceğini söyledi.

“Telegram dahil hiçbir uygulama yüzde yüz güvenli değil” diyen Kaplanseren sözlerine “Verilerin üçüncü bir kişi tarafından ele alınması farklı, ticari olarak kullanılması farklı. Bugün güvende olabilir, yarın şirket satılır ve verileri kullanırlar. Şu an Telegram bunu vadediyor ancak biz yazışmalarda nasıl logolar kullandığını bilmiyoruz. Satıldığında, örneğin Google aldığında, bu verileri nasıl kullanacağını bilmiyoruz. Ticari bir dünya içerisinde bu mümkün değil. Bir dönem gönüllü organizasyonlar bu işi ticari olarak yapmadıkları için açık kaynak kodlardan oluşan yazılımlar kullanıyorlardı. Telegram ticari bir organizasyon. Sahibinin söylediği şey tamamen palavra. Uygulamalar arası öneride bulunmak da palavra olur. Bence bütün uygulamalar güvensiz.” diye devam etti.

Kaynak: Gazete Duvar