Esad: “Suriye Savaşı 3. Dünya Savaşının Bir Canlandırmasıdır.”


Bir yıllık aranın ardından ilk kez gazetecilerin karşısına çıkan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, çeşitli açıklamalarda bulundu. Russia Today haber ajansından (RT) Afshin Rattansi’ye konuşan Esad, “Ülkemizi yeniden inşa etmek konusunda yeterli insan kaynağımız bulunuyor” dedi. “Ayrıca, yaptırımlar konusunda da endişelenmiyorum ve Çin, Rusya ve İran gibi dost ülkeler bu yeniden inşa sürecinde kesinlikle önceliğe sahip olacaklar.” şeklinde ekledi.

ABD’nin ortadoğudaki hegemonya savaşından bahseden Esad “El Kaide, ABD’nin Suriye, Surya ve İran’a karşı kullandığı bir vekil. Onları kullanmalarının nedeni bu. Öte yandan IŞİD, Irak ile Suriye’de aynı anda ve ABD yapımı silahlarla birden bire nasıl ortaya çıktı? Suriye’den Türkiye’ye milyonlarca baril petrolü nasıl kaçırdılar? Çünkü Amerika onları Suriye Ordusu’na karşı kullanmak istedi.” dedi.

Türkiye hakkında gelen sorulara ise “Ülkenizi işgal eden birinin görüşmek için tercih edilecek kişi olduğunu düşünmüyorum” şeklinde yanıtladı.

Bölgede tırmandırılan çatışmalara ilişkin genel bir yorumda bulunarak “Ayrıca Rusya, Çin, Hindistan gibi yükselen güçler var. ABD, kendisiyle birlikte dünyaya liderlik edecek hiçbir gücü kabul etmez, söz konusu İngiltere veya Fransa gibi ülkeler olsa dahi. Suriye’deki savaş, 3. dünya savaşının vekiller eliyle yürütülen bir canlandırmasıdır.” dedi.